Top

Sistem Tıp Merkezi Adana

Konum

0530 413 8641 / 0530 413 8642 / 0533 304 0365

Eforlu EKG

Eforlu EKG

EFORLU EKG TESTİ (Treadmill- Stress Testi)

Halk arasında yürüme bandı olarak ta bilinen treadmill bir bant üzerinde hasta 12 derivasyonlu bir EKG aletine bağlı olduğu halde belli protokoller dahilinde yürümeyle başlayıp düzenli olarak bant hızı artırılarak koşturulması esasına dayanır. Yaklaşık bu test 10-15 dakika sürmektedir. Girişimsel bir işlem olmaması, ucuz olması ve nispeten düşük komplikasyon oranı nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir. Hastaların daha kolay yapabildiği treadmill koroner kalp hastalığına ait klinik şüphelerin olduğu hastalarda efor kapasitesini değerlendirmek için rehabilitasyon programının bir parçası olarak eforla ilgili şikayetlerin ortaya çıkarılması esasına dayanır. Test sırasında EKG`de ST segmentinde çökme olması, tipik göğüs ağrısının oluşması, hipotansiyon gelişmesi gibi bazı durumlarda pozitif sayılan bu testten sonra BT ve/veya kateter anjiografi gibi daha ileri bir tetkikle koroner kalp hastalığı tanısı kesinleştirilir.

Treadmill (Efor Testi) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sistem tıp merkezinde efor testi doktor gözetiminde yapılmaktadır. Efor testi siz yürüme bandında belli hızlarda yürürken, seri olarak EKG`lerinizin çekilmesi, tansiyonunuzun ölçülmesi yöntemi ile yapılan bir tetkiktir. İstirahat anında EKG `nizde tespit edilemeyen anormal bulguları efor sonrası tespit edilmesini sağlar. Yukarıda anlatılan önerilere uyduğunuz taktirde test kısa süren, hastalığınız hakkında önemli bilgi veren, güvenli bir tetkiktir.

Treadmill Testi (Efor Testi) Randevunuza Gelirken

Testten 3 saat önce yemek yemeyiniz, erkek hastaların göğüs traşı olmaları gerekir, test esnasında giymek için spor ayakkabı getiriniz.

Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız testten 48 saat önceden kesiniz ( Doktorunuza Danışarak )

  • Dideral, Prent , Tensinor,Norton, Beloc, Visken ,Lopressör, Diltizem, Trasicor, Betadol, Artex, Concor, Dilndrent, Diltizem
  • Digoxin kullanan hastalar ilacı 3 gün (72 saat) önceden kesmelidir.

Yukarıda yazılı olmayan ilaçları (doktorunuz aksini söylemedikçe) özelliklede yüksek tansiyon sebebi ile kullanmakta olduğunuz ilaçları, lütfen kesmeyiniz. Aksi taktirde tansiyonunuz çok yükselir ve testiniz yapılamayabilir. Mümkünse test günü hiçbir ilacın alınmaması gerekmektedir.

NOT: Sistem Tıp Merkezinde Treadmill (Efor Testi) doktor gözetiminde yapılmaktadır.

Eklenme Tarihi: 09.02.2017
Toplam Sayfa Gösterimi: 4079