Top

Sistem Tıp Merkezi Adana

Konum

0530 413 8641 / 0530 413 8642 / 0533 304 0365

Sanal Kolonoskopi ve Kolonografi

17 Temmuz 2017

Sanal Kolonoskopi kalın bağırsağın yüzeyini örten tabakanın (polip), kanserin tespitinde kullanılan hızlı, güvenilir bilgisayarlı tomografi tetkikidir.

Sanal Kolonoskopi Neden Yapılmalıdır?

Bağırsak kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bağırsak yüzeyini örten tabakanın (polipler) erken tanı da kolon kanseri gelişimi önlenebilir. Sanal Kolonoskopi polip ve kanser odaklarının erken tespitini sağlar.

Kimlere Kolorektal (Kolon Kanseri)Tarama Yapılmalıdır?

Amerikan Kanser Derneği; 50 yaşın üstündeki bireylere, 3-5 yılda bir kolorektal kanser taraması yapılmasını önermektedir. Ailesinde kolorektal kanser ya da polip öyküsü olan kişilere daha sık tarama yapılması önerilmektedir.

Kolorektal (Kolon) Kanserin Belirtileri Nedir?

Dışkılama alışkanlıklarında ishal ya da kabızlık şeklinde izah edilemeyen değişiklik, rektal kanama ya da dışkıda kan görülmesi, iştahsızlık, açıklanamayan karın ağrıları ve kilo kaybı.

Sanal Kolonoskopi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İnceleme kalın bağırsaklara anüsten az miktarda hava verilmesi ile başlar. Hava verilmesi ile genişleyen kalın bağırsak ayrıntılı üç boyutlu incelemeye imkân verir. Önce sırt üstü sonra yüz üstü yatarken bilgisayarlı tomografi çekimi gerçekleştirilir ve inceleme sonlandırılır. Bağırsaklara hava verilirken bazı hastalar geçici “gaz krampı” şeklinde, bağırsaklarda gerilme hissedebilir. İnceleme yaklaşık olarak 45-60 dk geçirecek şekilde planlama yapılabilir. İnceleme yaklaşık 15-20 dakika sürecektir.

Sanal Kolonoskopi Güvenilir mi?

Sanal kolonoskopinin 7-10 mm arasındaki polipleri saptamada tanı değeri yüzde 92 düzeyine ulaşmaktadır. ABD`de 2003 yılında düşük/orta risk grubundaki 1200 hasta üzerinde yapılan çalışmada, bir cm ve hatta daha küçük poliplerde bile sanal kolonoskopi ve klasik kolonoskopi arasında tanı yönünden bir farklılık görülmemiştir.

İşlem Öncesi Hazırlık

Bağırsak temizliği kolonun iç yüzeyinin değerlendirilebilmesi için şarttır. Bağırsak temizliği için üç gün öncesinden lifli gıdaların kısıtlanması, posasız gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Özellikle iki gün önceden başlayarak kuru gıda, bakliyat, çiğ sebze ve meyve yenilmemelidir. Bu dönemde su kaybı olacağı için bol su içilmesi gerekmektedir. Tetkikten bir gün önce hafif bir akşam yemeğinden sonra Fleet şurup kullanılır. Sabah kahvaltı yapılmadan, randevu saatinde radyoloji ünitesine gelinir.

  • 3669